Nasi studenci na warsztatach konserwatorskich we Francji

W dniach 26 czerwca – 7 lipca 2023 r. grupa studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z naszym absolwentem mgr. Jakubem Olczykiem z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, uczestniczyła w praktykach Erasmus+ Heritage Leaders and Volunteers, zorganizowanych w lotaryńskim Château de Gombervaux. Celem projektu jest porównanie doświadczeń dotyczących popularyzacji i ochrony zabytkowych obiektów w krajach partnerskich oraz poznanie tradycyjnych technik rzemieślniczych. Praca studentów polegała na renowacji oprawy kamiennej znajdującego się tu XIV-wiecznego zamku Gombervaux. Wspólne prace pomogły nawiązać nowe przyjaźnie ze studentami z Rumunii i Francji. Uczestnicy mieli także okazję poznać kulturę krajów, z których pochodzili pozostali praktykanci. Nasi studenci zaprezentowali polską kuchnię, m.in. uczyli, jak lepi się pierogi. Po pracy mieli okazję zwiedzić zabytki znajdujące się na terenie departamentu Moza.

oprac. D. Kacprowicz