Prowadzący: mgr Łukasz Trzciński

Pracownicy należą do Zespołu Naukowo-Technicznego Instytutu Archeologii UŁ

Kierownik: mgr Aleksander Andrzejewski

 

Stacja Archeologiczna W Białych Błotach jest terenową bazą Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Znajduje się w południowej części Pomorza Gdańskiego, pośród lasów wchodzących w skład Tucholskiego Parku Krajobrazowego, na brzegu Jeziora Śpierewnik, w malowniczym zakątku Borów Tucholskich.

Powstanie stacji w 1974 r. miało związek ze stacjonarnymi badaniami odległego o 2 km grodziska Raciąż. Początkowo działalność archeologów skupiała się na badaniach średniowiecznego grodu i rozpoznaniu osadnictwa kasztelani. Wykopaliska trwały do 1991 r. W międzyczasie objęto badaniami pobliskie miasta – Chojnice i Tucholę.

Kolejnymi badanymi stanowiskami było cmentarzysko popielnicowe kultury pomorskiej w Gockowicach, na którym prace prowadzono w latach 1992–1994, oraz duży kompleks osadniczy w Ostrowitem, badany z przerwami od 1994 roku do dziś. Składają się na niego osady począwszy od pomorskiej, poprzez wielbarską do wczesnośredniowiecznej oraz XIII wieczne cmentarzysko. Zapleczem ekspedycji archeologicznej jest Stacja w Białych Błotach.

W stacji znajduje się także pracownia konserwacji ceramiki oraz magazyny zabytków, gdzie stworzono wystawę ze zgromadzonych podczas badań archeologicznych artefaktów.

STRONA STACJI